Броят се на пръсти ритуалите, които са толкова постоянни и се правят с наслада, като един от тях е приготвянето на прясно кафе всяка сутрин. Въпреки, че повечето хора просто стават от леглото, слагат смляно кафе в машината и натискат едно копче, няколко прости трика могат да направят горчивата, почти безвкусна течност в една богата на вкусове заигравка.
Ще ви дадем няколко прости съвета за перфектно кафе.
Използвайте чаша със значение за Вас
Винаги е по-приятно със специална чаша!
Докато хартиените ситопечатни чаши са евтино достъпни почти навсякъде, можем да качим едно ниво нагоре сутрешното си кафе не само със самата напитка, но като се започне със самия съд, който съхранява тъмния еликсир. По този начин, може в действителност да се стигне до по-добро на вкус кафе, или поне представата за го – когато мозъкът ви вижда по-високо качество на чашата, ще очаква съдържанието на чашата да съответства на външния и вид, и всъщност ще регистрира вкуса в съответствие с тези очаквания. Точно както храненето с китайски порцелан и сребърни прибори, а не с хартиени чинии и пластмасови прибори, значително променя начина, по който се усеща храненето, удоволствието от държането на твърда чаша може да надгради вкуса и консистенцията на вашия кафе ритуал.
Освен просто купуването на здрави съдове, полезно е да използвате чаши, които са свързани със значимо събитие или смислен цитат. Всеки от нас преживява по различен начин спомените, а един от най-добрите начини да се върнем в онова горещо лято, когато сте се запознали с половинката си, е като в студената януарска сутрин налеем ароматно кафе в чаша, която напомня престоят ви Бургас – сами, свободни, живеещи една съвременна бохемия. Приятно е, нали?
Предварително загрейте чашата
Сложете гореща вода в студената си чаша и за секунди получавате прекрасна топлина!
Особено през зимните месеци, когато външните шкафове имат навика да стават хладни, да затоплим чашата ни дава две предимства – не само ще запази безценните милилитри живителна течност топли по-дълго, но и пръстите ви ще получат комфортна преднина в затоплянето. Как? Просто напълнете чашата с гореща вода, или я сложете в микровълновата фурна за 20 секунди. (за предпочитане без кафе в нея, нали?)
Да смелим зърната!
Едро или ситно – изборът е ваш!
Има редица ползи за смилането на свежо кафе на зърна на сутринта вместо да използвате любимия си сорт предварително смлян. Основната причина, обаче, е, че той осигурява безпрецедентно ниво на свежест. Това е като яденето на морски дарове в Белоградчик и пресни от Созопол. Просто няма сравнение, както свежестта прави ястието много по-вкусно.
Да включим и науката за момент. Повечето от аромата на кафето идва от маслата в зърната. Така че, когато купувате кафе на зърна и го смилате, вие вадите маслата точно преди да сварите кафето си. Но когато си купите предварително смлени сортове, тези масла вече са били освободени, а и са попили други миризми и аромати (като пластмаса от техния контейнер), но също така губят аромата и ефективността си. В допълнение, предварително смлените зърна са загубили голяма част от CO2, който е необходим, за да получите ароматите в готовото кафе. Когато зърната се пекат, в тях се пропива голямо количество CO2.
След като се смелят, CO2 помага на маслата и ароматите да преминат във вашия черен нектар. До 80% от количеството въглероден диоксид, обаче, се изпарява в първите 2-3 минути след смилане, така че не само предварително смлените зърна са по-малко аромат ни като цяло, но и аромата, останал в смляното кафе намира по-труден път в чашата.
Освен аромат, предварително смлените зърна нямат онова опияняващо усещане, което предоставя толкова много от удоволствието от иначе рутинното действие на сваряването на едно кафе. Връзката между обонянието и вкуса е ясна, и кафето на зърна губи около 60% от това изтънчено усещане около 15 минути след смилане. Кога беше последния път, в който помирисахте прясно смляно кафе?
Ако сте приели само един съвет от тази статия, нека да бъде този, и си купете кафемелачка още днес. Има много неща, които може да се кажат за вида на мелачката, размера на смилане и прочее, но можем да дадем малък съвет – да потърсите стриваща мелница, а не с ножове, защото с ножове е трудно да се контролира еднообразието на смления материал (което е важно за няколко метода за варене), също не можете да контролирате размера на мелене (например, за френска преса е по-добре да използвате по-едро смляно кафе ).
Експериментирайте с начините на приготвяне
Eспресо, шварц, френска преса… какъв е вашият метод?
Въпреки, че е изкушаващо да мислим, че кафето е просто кафе, без значение как го приготвяме, този предразсъдък ще остави назад един съвсем нов свят от вкусове. Да си представим машината за Шварц кафе като микровълнова – бърза, изключително практична и даваща достатъчен продукт. Но не ви ли е хрумвало, че има и друг свят?
Добре е от време на време да разчупим калъпа и да се опитаме да приготвим кафето си по различен начин. Най-честия метод, който се среща е този на шварц-кафето, където просто поливаме смляното кафе с гореща вода. Това води до по-лек, по-чист вкус, но му липсва онзи тласък, който присъства във Френската преса.
Един сравнително нов и интересен начин за приготвяне на кафе е AeroPress, създаден през 2005. Среща се във все повече кафени къщи като луксозен начин за приготвяне на кафе. Доста по-сложен от другите методи, изисква прецизност, но накрая освен с прекрасно кафе, оставя чувството за ръчно изработено кафе, а не просто да натиснем един бутон.
Използвайки въздух под налягане за да прекара кафето през малък филтър, този метод създава еспресо-подобен вид кафе с по-богат, по-силен аромат, но компромисира време, а е и доста трудоемък и скъп (надали претеглянето на точните грамове кафе и нагласянето на специфична водна температура са дейности, за които изгаряме в 6 сутринта.)
Кафето не е само кафе – Вкусове и добавки
Глътка свежест всеки ден!
Повечето от нас предпочитат сутрешното им кафе да е просто черно, по някога всеки от нас желае да го овкуси. Някои предпочитат канела, което им напомня за красотата на есента, като поръсят смляното кафе с малко канела, или разтворят малко директно в чашата. Също така е полезно, като подпомага свалянето на нивата на LDL (нездравословен холестерол) и на кръвната захар. Други варианти са ванилов екстракт, Бейлис, уиски, ром или каквото смятате, че подхожда на кафето.
Ако сами печете зърната си (още за това по-долу), можете да добавите аромати и вкусове още от тавата за печене. Но нека споменем горчивия ни опит – когато печете кафе, вие печете огромно количество, за това ако не сте готови да изхвърлите кило-две хубаво кафе, по-добре оставете това на професионалистите.
Може да добавите и лек опияняващ ефект към сутрешното (или вечерното) кафе, като приготвите оригиналната рецепта за Ирландско кафе:
4 части кафе
2 части уиски (пробвахме рецептата с коняк, предполагаме става и с черен ром)
Част и половина бита сметана (такава от флакон също върши работа, ако не сте почитатели на кафе с бита сметана и не ви трябва такова количество. А пък и можете да направите и чудесна плодова салата с останалата сметана.)
Да повишим тестостерона с намаслено кафе
Kaфе, масло, кокосово олио и една прекрасна експлозия от вкусове
Носи се една легенда в средите на любителите на кафе – слагайки краве масло и кокосово олио в сутрешната доза кафе помага в синтезата на тестостерон. Дали е така? За ваш късмет, в екипа ни има молекулярен биолог, който ни светна по въпроса
Да, такова кафе може да допринесе в по-голяма синтеза на тестостерон, който е еднакво ефективен и за мъже и за жени, тъй като при дамите “хормонът на мъжете” лесно се превръща в естроген, чрез ензимна реакция. Това не означава, че дамите ще трябва да се втурват да се бръснат – това е съвсем нормален процес и такова кафе само подпомага фунционирането на организма. Сега въпросът е – вкусно ли е?
Направихме този експеримент като взехме една чаша шварц кафе, (около 180-200 милилитра) добаихме супена лъжица краве масло, (за предпочитане безсолно, но… що за масло ще е, когато е безсолно?) и супена лъжица кокосово олио и ги хвърлихме в блендера. Докато ножовете се въртяха се споглеждаме дали тази смес въобще ще става за пиене. За наша почуда – всички харесахме тази интересна напитка – мека, кремообразна, с лека нотка на кафе и кокос. Може би е било плацебо, но всички усетихме леко повишение в нивата на фокусирането. След бърза проверка на мненията, установихме, че проблема не е само в нашия телевизор, което по един странен начин ни успокои.
Домашно печени зърна (любимата ни точка от експеримента)
Няма нищо по-хубаво от мириса на печено кафе
Това не е точно част от сутрешните ни кафе ритуали, но печенето на кафе дава един прекрасен начин да засилим кафе изживяванията на ново ниво. В началото хората са пекли зърната на горещ огън. което добавя още свежест към вкуса на кафето, добавя плътност и аромат. Време е да споделим и един трик, който компаниите за кафе не казват – те оставят зърната леко да загорят – по този начин са сигурни, че ще доставят еднакъв вкус във всяка торба кафе (ако сте такива кафе почитатели като нашия екип, дори малка разлика ще ви направи впечатление. В офиса пием специално кафе – изпечено, овкусено и смляно от нас самите. Отнема ни около 30 минути на седмица, но пък до този момент смеем да заявим по-добро кафе за офис нужди не сме пили.
Ето и рецептата:
Половин килограм Чери Робуста (Произход: Индия)
100 грама прясно смляна Арабика (каквато и да е)
2 шушулки ванилия (молим ви, не купувайте тези от пакетчетата!)
2 лъжици домашен мед
Начин на приготовление:
Най-важно е да изберем сорта кафе според нуждите ни. За офис нужди избираме индийска робуста, сорт Чери – евтина, силна а и с несравним аромат. Взимаме една тава и разстиламе равномерно върху хартия за печене. Включваме фурната на умерен огън. (не повече от 180 градуса по Целзий, за да не се разградят терпентите, които дават аромата и силата на кафето.) В тавата прибавяме вътрешността на 2 шушулки ванилия, а самите шушулки слагаме в буркан със захар за да я овкусим.
В единия от ъглите, далеч от кафе добавяме и две лъжици мед, които ще добавят един мистичен карамелен щрих, а в другия – метален съд със 100-те грама арабика, която смиламе точно преди печене. Слагаме тавата, включваме вентилатора (много важен етап за кафето, както и за комшиите ви) и разбъркваме често. Време: 15-ина минути, като хапваме по зърно през 5 минути. Кафето трябва да придобие светлокафяво оцветяване, както и всеизвестната “първа цепка” което е индикатор за готовност. Ще видите опитно, че по-тъмните цветове са с по-различен вкус от по-светлите. Изключваме фурната и вадим. Веднага намираме 2 гевгира, между които да прехвърлим няколко пъти горещото кафе, защото то продължава да се пече, дори извън фурната. След изстиване е време да извадим мелачката!
Приятно кафе!
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]