leneno_maslo

 

ленено масло-ленено семеОт известно време насам здравословният начин на живот неизменно се свързва с хранителните добавки. Малко известен факт обаче е, че повечето химически получени хранителни добавки могат да бъдат изцяло заменени от натурални, чисти и лесно усвоими храни, които не само успяват да балансират храненето, но и не водят до излишно натоварване на черния дроб.

Лененото масло (или ленено олио) е направено от семената на растението лен. Маслото съдържа вещества, които насърчават доброто здраве и обмена на вещества в организма. Лененото семе и лененото масло са богати на алфа-линоленова киселина (ALA), която принадлежи към групата на Омега-3 мастните киселини.

Доброто здраве и доброто усвояване на Омега-3 мастните киселини изисква правилно съотношение на Омега-3 и Омега-6 мастни киселини в хранителната диета. Идеалното съотношение е 1:2. Не бива да се пренебрегва факта, че ако лененото масло се използва в храната за по-продължително време, без смесването с други масла в хранителния режим, това може да доведе до Омега 6 LA симптоми на недостиг, така че най-добрият залог за добро здраве е лененото масло да се смесва с други масла, които съдържат повече Омега-6, за постигане на правилен баланс. Типични примери за богати на Омега-6 мастни киселини храни са сусамовото масло, слънчогледово масло, масло от вечерна иглика и други.

Лененото масло е препоръчително за сърцето, тъй като това е най-богатият източник на алфа-линоленова киселина.

Ползи и приложения

Проучвания показват, че лененото масло, в това число и лененото семе, имат благоприятно въздействие върху намаляването на холестерола, като по този начин значително намаляват и риска от сърдечно-съдови заболявания. Лененото масло може да се използва и срещу ангина и високо кръвно налягане, както и за предотвратяване на инфаркт.

Но чудесата на лененото масло не спират до тук. Доказано е, че екстрактът от ленено семе подпомага справянето на организма с възпаления, свързани с подагра, лупус и фиброцистозни гърди. Тъй като е с високо съдържание на фибри, лененото семе може да спомогне и за облекчаване при запек, хемороиди и дивертикулит. В случаи на дивертикулит, лененото семе може също така да поддържа чист храносмилателния тракт и по този начин се предпазва от инфекция. В допълнение, маслото може да предотврати болезнените камъни в жлъчката и дори да разтвори съществуващи камъни.

До сега говорихме само за вътрешни болежки, но едно от най-силните действия на лененото масло е свързано и с най-големия орган при човека – неговата кожа. От хилядолетия стритото в хаванче ленено семе се е използвало за лечение на различни леки кожни заболявания. Есенциалните мастни киселини в лененото масло до голяма степен се характеризират с кожно-лечебна сила. Зачервени, сърбящи петна от екзема, псориазис и розацея често реагират на противовъзпалителните действия на есенциалните мастни киселини и като цяло на кожно-успокояващи субстанции. Слънчево изгаряне на кожата може да се излекува по-бързо, когато се третира с ленено масло. В случаи на акне, есенциалните мастни киселини подпомагат отпушването на порите.

Лененото масло придава здравина на косата и ноктите

Може би няма по-важни естествени аксесоари за една дама от нейните коса и нокти. Изобилното съдържание на Омега-3 мастни киселини в лененото масло допринасят за здравословния растеж на косата (ниските нива на тези киселини могат да причинят сухи и изтощени краища). Лечението на различни проблеми с косата, причинени от псориазис или екзема на скалпа, може да се повлияе добре в резултат от използването на ленено масло. По същия начин, есенциалните мастни киселини в маслото работят за подхранване сухите или чупливи нокти, предотвратявайки напукването или разделянето им.

Лененото масло свежда до минимум увреждането на нервите

Есенциалните мастни киселини в лененото масло подпомагат при предаването на нервните импулси, което прави маслото потенциално ценен съучастник при лечение на състояния на скованост и изтръпване. Нервно-подхранващото действие на лененото масло оказва помощ при лечение на болестта Паркинсон, дегенеративни заболявания на нервната система, както и предпазва от увреждане нервите, нарушени в резултат на диабет и множествена склероза.

Намаляване на риска от рак и защита срещу последиците от стареенето

Лигнаните в лененото семе изглежда играят ключова роля в защитата срещу рак на гърдата, на дебелото черво, на простатата, както и рак на кожата. Изследвания, направени в Университета в Торонто, показват, че жените с рак на гърдата, независимо от степента на интензивност на рака, могат да се възползват от лечението с ленено семе. Интересното е, че лигнаните имат благоприятно въздействие и върху следите от стареенето.

Третиране симптомите на менопауза, менструални спазми, женски стерилитет и ендометриоза.

Тъй като хормон-балансиращите лигнани и растителните естрогени (фитоестрогени) помагат за стабилизиране съотношението естроген-прогестерон при жените, те могат да имат благотворен ефект върху менструалния цикъл, както и облекчаване на горещите вълни на перименопаузата и менопаузата. Лененото семе може да подобри функцията на матката и по този начин да помогне в лечението на безплодие.

Борба с проблемите, свързани с простатата, мъжки стерилитет и импотентност

Есенциалните мастни киселини в ленено масло могат да окажат благоприятен ефект при предотвратяване на подуване и възпаление на простатата – малка жлеза, намираща се под пикочния мехур при мъжете,която има тенденция за увеличение с възрастта. Симптомите на такова увеличаване, например, спешна нужда от уриниране, може да се намалят, като резултат от употребата на лененото масло. Есенциалните мастни киселини също играят роля в поддържането на сперматозоидите в изправност, което може да бъде от полза при лечение на мъжки стерилитет, като подобри притока на кръв към мъжкия полов орган, което е от важно значение за тези, които страдат от импотентност.

Ленено семе или ленено масло?

Течното ленено масло е по-леката форма за усвояване от организма, като трябва да се съхранява задължително в хладилник (за свежест и дълготрайност). То е на разположение или в течна форма, или под формата на капсули.Ако предпочитате да използвате смлени ленени семена, просто добавете 1 или 2 супени лъжици към чаша с вода с обем от 250 милилитра и разбъркайте. Лененото семе има приятен, вкусен аромат и има отличен вкус добавено върху салати, варени зеленчуци или зърнени култури.

Препоръчва се смилане на семената, защото целите семена просто преминават през тялото без да се обработят. Смилането на семената точно преди да ги използвате най-добре запазва вкуса и свойствата им, но предварително смлените семена са още по-удобни. За най-добро усвояване от организма се взема ленено масло с храната. То лесно се смесва в сокове и други напитки и неговия маслен вкус пасва добре на извара, кисело мляко и много други храни. Можете да го използвате вместо зехтин в салатния дресинг. Препоръчително е да не се подлага на термична обработка, тъй като това ще изтощи хранителното съдържание на маслото и ще унищожи полезните съставки в него.

При съхранение на ленено масло или закупуването му е препоръчително да изберете непрозрачна пластмасова бутилка. Това ще попречи на слънчевата светлина да проникне в опаковката и да предизвика неговото разваляне. Също така е важно да проверявате срока на годност върху етикета, тъй като маслото се разваля бързо. Ако маслото развие прекалено силна миризма, е препоръчително да се изхвърли.

 

Бърза и лесна рецепта с ленено масло и ленено семе

Лененото масло се предлага в търговската мрежа и онлайн. Все пак, много от нас се затрудняват да намерят правилно приложение на лененото семе, както и на неговия екстракт, затова ще ви дадем една прекрасна рецепта, която комбинира и двете форми на това така полезно растение.

Бърза закуска с лен

Ще ви трябват 2-3 пълнозърнести филийки хляб, купичка кисело мляко, мед, орехи, ленено семе и ленено масло.

Запечете филийките в тостер, а докато чакате може да сложите около 250 гр. пълномаслено кисело мляко в купичка, да поръсите на вкус с ленено семе (2 супени лъжици е относително добро количество), да добавите счукани орехи, които са богати на Омега-6 и йод, който, както вече разбрахме, се усвоява по-лесно в присъствието на Омега-3, и малко мед, който дава бързоусвоими въглехидрати.

В момента, в който филийките изскочат от тостера, ги поръсете с малко ленено масло.

Бон апети!

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Facebook
Twitter
LinkedIn

Послени публикации