факти за човешкото обоняние

Обонянието, както е известно, е едно от петте сетива. То обаче сякаш не получава уважение – или поне не толкова, колкото би трябвало. 

Ето някои интересни факти по темата, които ще ви изумят.

Хората могат да усетят поне един трилион различни аромати

Учените смятат, че човешкият нос може да открие само около 10 000 различни миризми, но тази информация се основава на проучване от 1927 г. и е много остаряла. Наскоро изследователи от университета „Рокфелер“ тестваха обонянието на хората, като използваха различни смеси от молекули на миризми. Резултатите, публикувани в списание Science, показаха, че носът може да усети поне един трилион различни аромати.

И така, как точно функционира обонянието на хората? Когато миризмите навлизат в носа, те пътуват до горната част на носната кухина до обонятелната цепка, където се намират нервите за обоняние, обяснява д-р Амбър Луонг, асистент в Центъра за здравни науки към Тексаския университет в Хюстън. 

„Там одорантът се открива от различни рецептори, разположени върху нервните клетки и комбинацията от активирани нерви пътуват до мозъка. Комбинацията от активирани нерви генерира всички уникални миризми, които ние като хората можем да открием“, обяснява още той.

Някои от най-приятните за човека аромати включват ванилия, някои форми на портокалови аромати, канела, пастели и бисквити, смятат учените.

Обонятелните клетки се обновяват на всеки 30 до 60 дни

Обонянието е единственият черепномозъчен нерв – нервите, които излизат от мозъка и контролират телесните функции, включително движението на очите, слуха, вкуса и зрението – който може да се регенерира.

Можете да помиришете страх и отвращение

Можете да помиришете чувство на страх и отвращение чрез потта, а след това можете да изпитате същите емоции, според проучване от 2012 г., публикувано в списанието Psychological Science.

Изследователи са събрали пот от мъжете, докато гледат филми, които предизвикват тези чувства. За да останат неутрални към миризмата при появата на пот, мъжете използвали продукти без мирис и са се отказали от пушенето и употребата на алкохол. 

След това жените участнички са преминали през визуални тестове, докато несъзнателно помирисвали потните проби. През това време се записвали движенията на очите на жените и изражението на лицата им.

Изследователите са открили, че жените, които са помирисали „потта на страха“, са отворили широко очите си с уплашено изражение, а жените, които са помирисали „потта на отвращението“,са придобили изражения на отвращение.

Миризмата е най-старото чувство

Хемооткриването – откриване на химикали, свързани с миризма или вкус – е най-древното чувство, казват учените. Дори едноклетъчно животно има начини да открие химичния състав на околната среда, смятат те.

Жените имат по-добро обоняние от мъжете

Жените винаги са по-добри в разпознаването на миризми от мъжете и всяко проучване установява това. Една от причините за това може да е, че жените имат по-развита орбитална префронтална област на мозъка. Възможно е също така това да се е развило от способността да се различават възможно най-добрите партньори или да се помогне на жените по-добре да се свързват и да разбират новородените.

Загубата на обоняние с възрастта е свързана с расата

Афро-американците и латиноамериканците изпитват загуба на миризма, свързана с възрастта, по-рано от бялата раса, според проучване от 2013 г., публикувано в Journal of Gerontology: Medical Sciences. 

Изследователите са помолили повече от 3000 възрастни на възраст от 57 до 85 години да идентифицират пет често срещани миризми. Въпреки че свързаната с възрастта загуба на обоняние е често срещана, това е първото проучване, което изследва расовите различия в това отношение.

Резултатите показват, че индивидите, които не са от бялата раса, последователно отбелязват 47% по-нисък резултат от бялата раса. Процентите са еквивалентни на около девет години по-рано. 

Точната причина за тази разлика е неизвестна.

Още любопитни факти ще научите тук: https://www.bgonair.bg/a/163-lyubopitno/194512-karat-li-ni-opredeleni-aromati-da-kupuvame-poveche

Facebook
Twitter
LinkedIn

Послени публикации